DEWALT 20V MAX XR Oscillating Multi-Tool Kit, Variable Speed (DCS356D1) £199.00
Back to products
Fluidmaster 400CRP14 Toilet Fill Valve and Flapper Repair Kit for 2-Inch Flush Valves, Easy Install
Compare
Add to wishlist
Category: Tools & Home Improvement
Share:
  • Description
Description
Brand: Fluidmaster
Color: Multicolor
Features:
  • UNIVERSAL DESIGN: 400A toilet fill valve adjusts easily from 9 ? 14 inches, fits most 2-inch flush valve toilets, and is ideal for use in 1.6 to 3.5 gallons per flush toilets or larger. Dual Flush: No
Package Dimensions: 85x418x222
Details: Product Description
The #1 solution to fix noisy and running toilets, the Fluidmaster 400CR Toilet Fill Valve and Toilet Flapper Repair Kit is a complete fill and flush toilet repair kit that includes both the trusted Fluidmaster 400A toilet fill valve and the durable Fluidmaster 501 2-inch flapper. Perfect for a DIY upgrade with its fast and easy installation, the universal design fits most 2-inch flush valve toilets and works best with 1.6 to 3.5 gallons per flush toilets or larger to help solve most common toilet fill problems. The included 400A toilet fill valve anti-siphon design adjusts easily from 9 ? 14 inches while the reliable 501 2-inch flapper features a solid frame build and corrosion resistant materials to help prevent leaks. For an even more optimized performance, consider combining with a Fluidmaster automatic toilet bowl cleaner..
From the Manufacturer
UPC: 796716388920
Related products
Add to cart
Quick view
Compare
Add to wishlist
AstroAI Multimeter 2000 Counts Digital Multimeter with DC AC Voltmeter
Tools & Home Improvement
Add to cart
Quick view
Brita Stream Pitcher and Dispenser Replacement Water Filters
Tools & Home Improvement
Forehead Thermometer for Adults and Kids, Non Contact Digital Thermometer for Fever
-17%
Makita DML812 18V LXT Lithium-Ion Cordless L.E.D. Flashlight/Spotlight, Light Only
Meccion 12 Piece Router Bit Set with 8mm Shank Tungsten Carbide Tips Router Bit Kit Professional Woodworking Cutter Tools for Home Improvement and DIY